AED na Strażnicy OSP Rybarzowice

Od września b.r. na budynku naszej straży pojawiła się zielona  okrągła szafka w której znajduje się AED czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny. Jest to urządzenie przenośne, które może użyć każdy z nas nawet jak nie jest z wykształcenia medykiem.

Defibrylator powinien być użyty u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia. Nie jest możliwe złe użycie ponieważ wtedy defibrylator nie zadziała. Urządzenie do nas mówi i należy wykonywać wszystkie czynności po kolei. Najważniejsze jest aby u osoby poszkodowanej prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Tu przypominamy że należy wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze aby nasze działania były skuteczne. Oczywiście wzywamy służby ratunkowe wybierając numer alarmowy 112/998/999.  Urządzenie to trafiło do naszej jednostki w ramach programu  ratowania poszkodowanych w wypadkach, zakupionego z dotacji Ministerstwa Sprawiedliwości dla OSP. W związku z tym aby urządzenie to nie tylko stanowiło wyposażenie straży i było dostępne po zaalarmowaniu do zdarzenia, postanowiono udostępnić go powszechnie.

W specjalnej szafie wyposażonej w niezbędny system monitoringu znajduje się AED z którego w razie potrzeby udzielenia pomocy, może skorzystać każda osoba.


AED-AG_(3).JPGAED-DB.jpgSprzet_MS_JW_(13).jpg